TIMSONIA

În perioada 18-22 noiembrie 2018 va avea loc cea de-a doua ediție a Festivalului Internațional de Muzică Contemporană TIMSONIA. În acord cu momentul aniversar prilejuit de Centenarul Marii Uniri, festivalul aduce în fața publicului timișorean excepționala calitate a actului creativ și de cercetare în domeniul muzicii contemporane desfășurat atât în țară, cât și în străinătate, o întrunire aflată sub semnul excelenței.

Tematica festivalului reflectă ideea de Interferențe în trei parametri ai actului artistic:

  • Interferențe de natură stilistică, evidente în structurarea fiecărui concert:

    • Bizantin/Gregorian–Contemporan (18 noiembrie);

    • Tradițional–Contemporan (19 noiembrie),

    • Baroc–Contemporan (21 noiembrie) 

    • Romantic–Contemporan (22 noiembrie);

  • Interferențe culturale prin programarea concertelor astfel încât să cuprindă atât interpreți autohtoni cât și invitați din afara granițelor țării.

  • Interferențe între generații materializată prin implicarea în același concert a cadrelor didactice ale Facultății de Muzică și Teatru active în domeniul muzicii noi precum și a studenților dornici de a explora lumi sonore inedite (20 noiembrie).

În cadrul festivalului vor avea loc 5 concerte, 4 Masterclass-uri și 7 prelegeri susținute de interpreți și compozitori de prestigiu, cu lucrări în primă audiție absolută la fiecare concert.

Compozitori invitațiMartin Wistinghausen (Germania), Raphaël Languillat (Franța), Ana Gnjatovic (Serbia), Peter Tornyai (Ungaria), Filippo Perocco (Italia), Cătălin Crețu, Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Mihai Măniceanu (București), Cristian Bence-Muk, Șerban Marcu (Cluj) și Darie Nemeș Bota (Baia Mare).

Interpreți invitați: Duo Matei Ioachimescu & Alfredo Ovalles (Austria); Duo Saša Mirković & Vladimir Blagojević (Serbia); Martin Wistinghausen (Germania); Christian Naș (Germania), Mihai Măniceanu și Diana Moș (București); Sorin Petrescu (Timișoara).

Festivalul e organizat de Facultatea de Muzică și Teatru, Universitatea de Vest și Centrul de Cercetare Muzicală și Transdisciplinară în parteneriat cu Primăria Municipiului Timișoara, Consiliul Județean Timiș, Filarmonica “Banatul”, Liceul de Artă “Ion Vidu”, Muzeul de Artă Timișoara, Muzeul Banatului Timișoara, Centrul Cultural German Timișoara, Centrul Cultural Francez Timișoara.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Concerte

Concertul 1 – 18 noiembrieLiceul de Artă „Ion Vidu”, Sala Mihai Perian, ora 19

Corul Liceului de Artă „Ion Vidu” – Christian Naș – Duo Doru Roman & Sorin Petrescu (BIZANTIN / GREGORIAN – CONTEMPORAN)

Programul Corului Ion Vidu

Filothei sin Agăi Jipei – O, minunile nașterii Tale pentru cor pe voci egale

Mesrob Mashtots – Looys Parats pentru cor pe voci egale

Ola Gjeilo – Ubi Caritas pentru cor pe voci egale

Remus Georgescu – Născătoare de Dumnezeu pentru cor pe voci egale

Program Duo Doru Roman (percuție) & Sorin Petrescu (pian) – Christian Naș (violă)

Arvo Pärt: Triviumpentru pian și percuție

Paul Constantinescu – Sonata bizantină pentru violă

Darie Nemeș Bota – Rurisodonpentru pian și percuție (p.a.a.)

Aurel Stroe – Piese pastorale pentru pian și percuție

Violeta Dinescu – Din cimpoiu pentru violă

Horst Lohse – The Seven Mortal Sins inspirate de Hieronymus Bosch:Acedia, Avaritiapentru pian și percuție

Cornelia Tăutu: Da capopentru pian și percuție

Raphaël Languillat – Vision of the Living Light (d’après Hildegard von Bingen) pentru violă

Dan Dediu –AxionvorspielScala aenigmatica pentru pian și percuție

Concertul 2 – 19 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19,Diana Moș &Mihai Măniceanu – Duo Saša Mirković & Vladimir Blagojević (Serbia) – (TRADIȚIONAL – CONTEMPORAN)

Program Diana Moș (vioară) & Mihai Măniceanu (pian)

Tiberiu Olah – Sonatinapentru vioară și pian

Mihai Măniceanu – Cantabile e Prestopentru vioară și pian

Aurel Stroe – Sonata I pentru pian

Nicolae Brânduș – Glossapentru vioară și pian

Program Duo Saša Mirković (violă) & Vladimir Blagojević (acordeon)

Maja Bosnić – com.app.datapentru violă și acordeon

Cătălin Crețu – Prosopopeea urmeipentru violă și acordeon

Vladimir Trmčić – Longingpentru violă și acordeon

Ana Gnjatović – Sotto voce pentru violă, acordeon și bandă (p.a.a)

Stevan Kovač Tikmajer – Luce Sconosciuta pentru violă, acordeon și bandă

Dragana Jovanović – Aydes Virays Amo pentru violă și acordeon

Concertul 3 – 20 noiembrieMuzeul de Artă, ora 18, Concertul cadrelor didactice și al studenților FMT

Programul cadrelor didactice FMT

Marcela Sorina Costea (pian)Remus Georgescu – Interludiu și Toccatadin Suita a II-a

Mia Iuga (voce) & Aida Marc (pian) – Dumitru Capoianu – Vin țigăncile…

Felicia Donceanu – Amărîtă turturea

Aida Marc (pian) & Teofil Buteică (vioară, prof. CNA Ion Vidu) – Sabin Păutza – Divertimento Nr. 3pentru vioară și pian

Sergiu Cârstea (trompetă) – Elena Apostol – Puzzle

Melitta Neag (pian) – Constantin Silvestri – Sonata IV – Rapsodia in tre episodi, partea I

Sorina Munteanu (voce) & Victor Andrei Părău (pian) – Sabin Păutza –Trei cântece pe versuride Tristan Tzara

Dan Dediu – Un păianjen(versuri T. Arghezi) și Voci dulci(versuri K. Kavafis)

Mihai Popean – Bardo– muzică acusmatică

Mihai Ungureanu – Cvartetul de coarde nr. 5 (interpretează Simona Dehelean, Radu Mariana, Irina Vizir, Petre Călin)

Programul studenților FMT

Cătălina Căpățînă (vioară) & Roxana Ardeleanu (pian) – Cristian Bence-Muk – Interferences – Radio.zip retuned

Ansamblul de muzică experimentală FMT: Beatrice Degan, Georgiana Groza, Mihai Reja, Dusko Savic, Ligia Tiponut, Filip Nasui – Karlheinz Stockhausen – Aus den sieben Tagen(selecții)

Vlad Faur (trombon) – Nicolae Brânduș – Soliloque IV

Evelina Vicleanu (vioară) – Armando Balice – Călătorie în România

Paul Grosar (trompetă) & Bordos Csilla (pian) – Gyorgy Ligeti –Mysteries of the macabre

Bernadett Bakos (pian) – George Crumb – Makrocosmos I: Proteus -Pisces, Dream images -Gemini

Cristina Zgriban (pian) – George Crumb – Makrokosmos II: Morning Music – Cancer, The Mystic Chord – Sagittarius

Semela Amara (happening) – John Cage – 4.33

Ansamblul Percutissimo: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Philip Goron – G. Bomhof, Z. Pongracz, D. Punto

Concertul 4 21 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19, Manuela Mihăilescu & Dragoș Mihăilescu – Duo Matei Ioachimescu & Alfredo Ovalles (BAROC – CONTEMPORAN)

Program Manuela Mihăilescu (pian) & Dragoș Mihăilescu (pian)

Henry Purcell / György Kurtág – Fantasia upon one note pentru două piane

Martin Lichtfuss – 11 Minuten für Klavierpentru pian

Gabriel Almași – Arabesquepentru două piane

Program Duo Matei Ioachimescu (flaut) & Alfredo Ovalles (pian)

Marin Marais – La Folia pentru flaut, pian și sunete electronice

Toshio Hosokawa – Liedpentru flaut și pian

Füsun Köksal – Voce Rottapentru flaut și pian

Wolfram Wagner – Duopentru flaut și pian

Doina Rotaru – Elegiepentru flaut și pian

Margareta Ferek-Petric – Beasty Poetrypentru flaut și pian

Concertul 522 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19, Martin Wistinghausen (Germania) – Ansamblul Atem – (ROMANTIC – CONTEMPORAN)

Program Martin Wistinghausen (bas) – Ansamblul Atem:Cristian Miclea (clarinet), Cristina Mălăncioiu (vioară), Victor Andrei Părău (pian)

Franz Schubert:Grenzen der Menschheitpentru bas și pian

Sabina Ulubeanu: Unfinished Doppelgängerpentru bas și pian de jucărie (p.a.a)

Franz Schubert:Serenadepentru vioară și pian

Șerban Marcu:Toccata impazientepentru clarinet, vioară și pian (p.a.a.)

Erich S. Hermann:shift 3 – nowhere near (5 exercises to keep yourself busy) pentru bas solo

Franz Schubert: Der Tod und das Mädchenpentru bas și pian

Filippo Perocco:Dalla brinapentru pian

Franz Schubert:Sei mir gegrüßtpentru vioară și pian

Gabriel Mălăncioiu Interferențepentru bas, clarinet, vioară și pian (p.a.a.)

Franz Schubert: Floriopentru bas și pian

Peter Tornyai:aus seinen Schriftenpentru bas solo (p.a.a.)

Diana Rotaru:Meanderpentru clarinet

Franz Schubert:Der Wanderer an den Mondpentru bas și pian

Martin Wistinghausen:Lună tu – Beiseit pentru bas, clarinet, vioară și pian (p.a.a.)

Prelegeri

Prelegerea 1 18 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Raphael Languillat (Some thoughts about the necessary metamorphosis of contemporary music) & Ana Gnjatovic (Contemporary music map of Belgrade)

Prelegerea 2 20 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11Cătălin Crețu (Prolongație corporală prin gest mediat tehnologic) & Mihai Popean (Transcendence:Aus den sieben Tagen)

Prelegerea 3 21 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Make it happen! O conversație atipică despre management cultural și imaginea personală a artistului în secolul 21.

Participă Sabina Ulubeanu – compozitoare, Oltea Zambori – specialist comunicare și Matei Ioachimescu – flautist

Prelegerea 4 22 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Filippo Perocco (Lucrări dedicate ansamblului LArsenale) & Peter Tornyai (‘Objet trouvé’ and quotation in the works of young Hungarian composers)

Masterclass-uri

Masterclass 1 19 noiembrie, sala 26 FMT, ora 15, Christian Naș – Masterclass de violă

Masterclass 2 21 noiembrie, sala 26 FMT, ora 15, Martin Wistinghausen – Masterclass de Canto

Masterclass 3 22 noiembrie, sala 14S FMT, ora 11,Matei Ioachimescu – Masterclass de flaut

Masterclass 4 22 noiembrie, sala 12S FMT, ora 15, Alfredo Ovalles – Masterclass de pian

(Visited 4 times, 1 visits today)